Bogumił Pierożek

foto:http://jkazs.szn.pl

Bogumił Pierożek, dla przyjaciół "Bibek", urodził się 9 sierpnia 1923 we Lwowie. Pierwsze żeglarskie kroki stawiał w Gródku Jagiellońskim. Pierwszy patent żeglarski zdobył 3 dni przed wybuchem 2 Wojny Światowej. W czasie wojny należał do AK. Udział w konspiracji zakończył się wyjazdem „na białe niedźwiedzie” – do łagru nr 270 w głębi Związku Radzieckiego . W 1946 wrócił do Polski i zamieszkał w Gliwicach, gdzie po wojnie osiedli jego rodzice.Po zakończeniu studiów na Politechnice Śląskiej krótko pracował jako asystent, a w 1956 przeniósł się do Instytutu Spawalnictwa. Praca naukowa zaowocowała wieloma nowatorskimi rozwiązaniami i patentami związanymi ze spawalnictwem. Nie zapomniał oczywiście o swojej pasji – żeglarstwie. Już w 1946, zaraz po powrocie do kraju, zorganizował wraz z grupą jemu podobnych pasjonatów klub żeglarski. Był to Akademicki Związek Morski, czyli – nasz klub, którego członkiem był, aż do zakończenia działalności Jacht Klubu AZS Gliwice.

W 1949 zdobył tytuł kapitana jachtowego, a od 22. 06. 1957 jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

W czasie licznych rejsów morskich odwiedził w latach 50-tych port Lulea w głębi Zatoki Botnickiej i okrążył Wyspy Brytyjskie. W 1964 płynął jako pierwszy polski jacht na Spitsbergen, ale Norwegowie zawrócili go z Narviku i popłynął na Wyspy Owcze. W 1974 na „Conradzie” zawinął do Casablanki i na Wyspy Kanaryjskie, a w 1977 popłynął na „Carbonii” na Morze Karaibskie gdzie odwiedził Kubę, Jamajkę i Wyspy Bahama. W tym rejsie przepłynął 8.239 Mm i otrzymał za niego wyróżnienie "Rejs Roku 1977". W 1984 na trasie Meltenord, Brunsbittel, Vigo, Lisbona, Las Palmas, Ford de France, Santiago de Cuba i Veracruz przepłynął 8809 Mm. Za Rejs ten otrzymał wyróżnienie "Rejs Roku 84". Z kolei w roku 1992 został uhonorowany II Nagrodą Honorową "Rejs Roku'92", za znakomitą postawę w czasie transatlantyckich regat "Columbus 92", imprezy zorganizowanej z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki. W dwa lata później za rejs na „Nitronie” dookoła Islandii i na Jan Mayen otrzymał II Nagrodę Honorową "Rejs Roku 1994". Sejmik PZŻ nadał mu, 2 maja 1995 r., godność Członka Honorowego.

Pod koniec lat 70-tych Bibek ożenił się i przeniósł do Rybnika. Zmarł 28. marca 2004. Przez rybnickich żeglarzy został uhonorowany w sposób szczególny. Do dzisiaj istnieje "Rybnicki Klub Żeglarski im. Kpt. Bogumiła Pierożka".

Do grona jego przyjaciół należeli Stanisław Cisek i Ludomir Mączka. Jako oficerowie pływali z nim Krzysztof Baranowski i Kazimierz „Kuba” Jaworski. Większość z członków naszego AZS-u pływała z Nim jako załoga i oficerowie. Wszyscy poczytują to sobie jako zaszczyt.

Więcej na temat naszego znakomitego kolegi można znaleźć w artykule: http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,5115,wieczna-wachta-bibka.html

oraz na stronach Jacht Klubu AZS Szczecin:

W roku 1989 w Naszym Klubie obchodzono 40-lecie kapitaństwa Bogumiła Pierożka. Zdjęcia z tej uroczystości można zobaczyć tutaj: