Wyniki sportowe

Działalność sportową zaczęto w roku 1951, kiedy na jeziorze Pogoria rozegrano pierwsze regaty, zorganizowane przy współpracy klubów Górnika i LPZ.


Rok 1953

Maria Świeżyńska zdobywa mistrzostwo Śląska w klasie "N", a na mistrzostwach województwa w klasie "H" załogi Józefa Syski i Wojciecha Roszaka plasują się na czołowych miejscach, zdobywając zespołowo III lokatę.

Rok 1954

Na okręgowych mistrzostwach AZS zawodniczki Rokitnicy plasują się na pierwszych trzech miejscach. W ślady koleżanek idą żeglarze z Gliwic, zdobywając na Akademickich Mistrzostwach Śląska I, III i IV miejsca. Zawodniczki i zawodnicy obu sekcji zajmują też czołowe lokaty w klasach "Finn" i "H" na Akademickich Mistrzostwach Polski.

Rok 1956

Andrzej Świętochowski jest trzeci w klasie "O" na mistrzostwach Śląska.

Rok 1957

Andrzej Świętochowski jest czwarty na AMP i drugi na mistrzostwach Śląska w klasie "Finn".


Rok 1961

Klub otrzymuje trzy nowe "Cadety". Zaczęła się - bez przesady - nowa era w działalności sportowej klubu. Dzięki "Cadetom" udało się wychować kadrę utalentowanych regatowców. Andrzej Szlemiński, Jacek Siłka, Andrzej Gałażewski, Janusz Kurbiel, Zygmunt Biernacik, Andrzej Szwajger. Na mistrzostwach Śląska monopolizują czołowe lokaty i uczestniczą w mistrzostwach Polski juniorów. Powtarzają swe sukcesy zresztą i w następnych latach, tworząc zespół niepokonany na Śląsku.


Rok 1965

Jacek Siłka zdobywa mistrzostwo okręgu w klasie "Finn", a Leszek Biernacik w klasie "Cadet". W tej samej klasie odnosi sukcesy także Jerzy Zalewski.


Rok 1967

W klasie "Hornet" AZS "Śląsk" zajmuje w punktacji okręgowej I, III i IV miejsca, triumfując zarazem zespołowo. Janusz Szyndler jest drugim zawodnikiem śląskim na liście ogólnopolskiej. Duży sukces odnosi w klasie "Finn" Tadeusz Walas. Jest pierwszy na Śląsku i najlepszy na liście ogólnopolskiej wśród zawodników naszego okręgu. Sukcesy odnoszą także Leszek Biernacik i Jerzy Matys, zdobywając mistrzostwo okręgu, mimo startu na mocno już wyeksploatowanych "Cadetach". AZS "Śląsk w klasyfikacji klubów tego regionu plasuje się bezapelacyjnie na I miejscu z 2406 punktami (następny klub ma ich zaledwie 1576, a trzeci w kolejności - 1564).


Rok 1968

Leszek Biernacik i Roman Knoll zdobywają mistrzostwo okręgu juniorów w klasie "Hornet", a Janusz Szyndler i Zbigniew Skoplak zajmują II miejsce w kategorii seniorów. Maria Czechowicz jest druga na mistrzostwach okręgu kobiet w klasie "Finn" . W regatach Trzech Pucharów AZS "Śląsk" deklasuje konkurentów. Tadeusz Walas zdobywa Puchar Śląska. Janusz Szyndler wraz ze Zbigniewem Skoplakiem - Puchar Prezesa KOOŻ, a Andrzej Szyndler i Jan Komosiński - Śląski Puchar klasy "Cadet".


Rok 1969

Pierwsze miejsca w mistrzostwach okręgu. Tadeusz Walas wygrywa wszystkie wyścigi w regatach liczonych do punktacji okręgowej, z wyjątkiem jednego, w którym zajmuje drugie miejsce.


Rok 1970

Klub nie odnosi większych sukcesów. Starsi zawodnicy odchodzą, a następcy wgryzają się dopiero w żeglarskie "rzemiosło", nie reprezentują jeszcze odpowiednio wysokiej klasy. A przy tym brakuje sprzętu do szkolenia narybku. "Cadety" - choć starannie były remontowane co roku - rozpadły się jednak ze starości. Młodzieży nie brakuje zapału, ale samym szkoleniem teoretycznym nie wypłynie się na szerokie wody ...

………….......................................................

Lata 1971 – 1978 - brak danych

………………………………………………….

Rok 1979

Mistrzostwa Okręgu:

Klasa Cadet - R. DĄBROWSKI i A. DUŃSKI - I miejsce

Klasa Ok-Dinghy - Lesław GONDEK - I miejsce

Klasa 420 - Jerzy ZWOLIŃSKI i Marek STANICZEK - I miejsce

Klasa Finn - Lech SZTYK - I miejsce

Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży

Klasa OK-Dinghy - Lesław GONDEK - II miejsce

Klasa "420" - Jerzy ZWOLlŃSKI i Marek STANICZEK - II miejsce

Mistrzostwa Europy

Klasa "420" - Jerzy ZWOLlŃSKI i Marek STANICZEK - IX miejsce


Rok 1980

Klasa Ok-Dinghy - Manfred CYROŃ - V miejsce w Mistrzostwach Polski we Władysławowie.

Klasa "420" - załoga: Ryszard STANICZEK i Marek OZGA - V miejsce w mistrzostwach Polski Juniorów.


Rok 1982

Klasa "470" - załoga: Ryszard Dąbrowski i Jerzy LATOCHA - VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Pucku.

Klasa Winglider - Norbert WINKLER zdobywa mistrzostwo, a Krzysztof NIERADZIK wicemistrzostwo Polski w Giżycku.


Rok 1983

Klasa Winglider - w Gdańsku zawodnicy AZS Gliwice w komplecie na podium:

złoto - Lech SZTYK, srebro - Stanisław DYAKOWSKI. brąz - Norbert WINKLER. Zespołowo I miejsce.

Załoga: Jerzy SZTYK i Dariusz SZYMIK zajmuje IV miejsce w klasie Cadet w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Pucku i reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata w Holandii.


Rok 1984

Podczas Akademickich Mistrzostw RFN załoga w klasie "420" Jerzy SZTYK i Janusz KUBISTIN zdobywa I miejsce, a w międzynarodowych Mistrzostwach Węgier w Balatonfilred - V miejsce.

W Akademickich Mistrzostwach Polski załoga ta zdobywa tytuł mistrzowski.


Rok 1985

Załoga: Jerzy SZTYK i Janusz KUBISTIN w klasie "420" w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Solinie zajmuje IV miejsce.


Rok 1988

Załoga: Mariola HOIN i Sylwia KRUPA - II miejsce w klasie Cadet w Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Otmuchowie. a Tomasz KOWALSKI jest trzeci w klasie Mini OK-Dinghy.

Maciej PSTRAŚ - II miejsce w OSM w Pile w klasie OK-Dinghy.


Rok 1989

Podczas Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szczecinie Mariola HOIN i Sylwia KRUPA zdobywają I miejsce w klasie Cadet a Iwo NOWOSIELSKI jest drugi w klasie Mini OK-Dinghy.

Maciej PSTRAŚ zdobywa mistrzostwo Polski juniorów w klasie OK-Dinghy oraz V miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów w Wielkiej Brytanii.

W Pucharze Polski Mariola HOIN i Sylwia KRUPA zajmują I miejsce w klasie Cadet.


Rok 1990

I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Cadet załogi: Mariola HOIN i Agnieszka KRUPA.

W Mistrzostwach Polski Juniorów w Trzebieży w klasie Europa Mariola HOIN jest mistrzem.


Rok 1991

Mariola HOIN po zdobyciu I miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Europa w Pucku reprezentuje Polske w Mistrzostwach Europy w Holandii.

Załoga: Tomasz SOBCZAK i Sławomir TRZPIS zajmuje III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie Cadet , XXVI miejsce w Mistrzostwach Świata oraz I miejsce w Pucharze Polski.

Marek PARTYKA jest drugi w Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie OK-Dinghy i XIV w Mistrzostwach Świata Juniorów w Kopenhadze.

AZS Gliwice zajmuje zespołowo I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów.


Rok 1992

Mariola HOIN jest czwarta w Mistrzostwach Polski w klasie Europa oraz XXI w Mistrzostwach Europy Juniorów we Francji.

W roku 1992 sekcja wyczynowa zostaje rozwiązana. Od roku 1975 do zakończenia działalności trenerem sekcji był Marian KRUPA, który wyszkolił 12 reprezentantów na mistrzostwa Świata i Europy juniorek i juniorów. Współpracowali z nim Witold PRUSKI i Marek STANICZEK.